Mirko Hanák

Výstava

Mirko Hanák

Termín konání

1. 4. 2022, 0900 — 20. 7. 2022, 1800

Místo konání

Zámek Ohrada, muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Na letošní sezónu připravilo NZM Ohrada mimořádnou výstavu „Mirko Hanák – malíř a ilustrátor“. Její význam spočívá v tom, že obrazy tohoto světoznámého výtvarníka, od jehož narození uplynulo v loňském roce 100 let, nebyly až na malé výjimky téměř půl století nikde vystavovány.

Starší a střední generaci je Mirko Hanák velmi dobře znám. Utkvěl nám v paměti z pořadů ostravské televize „Lovy beze zbraní“, jeho ilustrace ozdobily bezpočet oblíbených knih. Namátkou lze jmenovat například tituly „Admirál na Dyji“, „Stříbrný lipan“ a „Vuí se směje“ od Jaromíra Tomečka, „Šelmy hledají domov“ Vladimíra Pazourka, „Rybaříci na Modré zátoce“ a „Potulný lovec“ Karla Nového, „Bažantnici“ Jana Vrby a další. I ten, komu jméno Mirko Hanák nic neříká, si určitě vybaví některou z jím ilustrovaných knih, jakmile spatří jeho poetické, s lehkostí a jistotou načrtnuté vzdušné akvarely.

Osud dopřál Mirko Hanákovi jen 50 let života, který ale byl vyplněn pilnou prací a plným využitím mimořádného výtvarného talentu.

Na výstavě spatří návštěvníci 46 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě. Kolekci výtvarných děl doplní výběr publikací s ilustracemi Mirko Hanáka a několik osobních předmětů spojených s životem a tvorbou tohoto jedinečného umělce. Výstava se koná od 1. dubna do 20. července 2022. Všechny na ni srdečně zveme.

Miroslav Čeněk

Marie Voldřichová

Adresa
Zámek Ohrada, muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Ohrada 17
Hluboká nad Vltavou 373 41
+420 387 965 340
www.nzm.cz

Instagram: @hlubokanadvltavou

Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram

Inspirujte se