Město a okolí

Město Hluboká nad Vltavou leží na obou březích řeky Vltavy. Jeho historie je spjata s královským hradem Hluboká, založeným spolu s nedalekými Českými Budějovicemi v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II.

Osada vzniklá v podhradí Hluboké, s původním názvem Podhrad, byla povýšena na městečko v r. 1496 Vilémem z Pernštejna. Městem se Hluboká nad Vltavou, která vznikla spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí, stala císařským rozhodnutím z r. 1907.

Další majitelé hradu Hluboká Ondřej Ungnad ze Suneka, Jáchym z Hradce a jeho syn Adam postupně přestavěli středověký hrad v renesanční sídlo. Od roku 1661 do r. 1947 byl zámek v držení rodu Schwarzenbergů, kteří jej v letech 1839 -1871 přestavěli do dnešní podoby v duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru. V zámku je soustředěn bohatý interiér s cenným nábytkem, jedinečné řezbářské práce, množství obrazů, vzácných goblénů, uměleckého skla a porcelánu.

Okolo zámku se rozkládá rozsáhlý anglický zámecký park s mnoha vzácnými dřevinami, ze kterého jsou krásné výhledy na blízké České Budějovice, Novohradské hory a Šumavu. Park přechází v parkovitě upravenou po staletí cíleně utvářenou hospodářskou krajinu s rybníky (Bezdrev, Munický, Naděje, Zvolenov, Poříčský) a stromořadími staletých dubů s kočárovými cestami, rozlehlými oborami a bažantnicemi.

Se zámkem sousedí bývalá jízdárna, kde je od r. 1956 umístěna Alšova Jihočeská Galerie s expozicí jihočeského gotického umění, výstavou holandského malířství 17. stol. a výstavami českého moderního umění 20. stol.

Lovecká, myslivecká a rybářská tradice, kterou je Hluboká proslulá, je soustředěna od r. 1841 v lesnickém a mysliveckém muzeu v barokním loveckém zámku Ohrada, postaveném v letech 1708-1721. Vedle loveckého zámku je ZOO s převážně drobnou evropskou zvěří.

Blízký Karlův hrádek založil král Karel IV. jako lovčí hrádek. V částech města v obcích Bavorovice a Munice se uchovala lidová architektura tzv. „Hlubockých blat“. Část města Purkarec je známá svou vorařskou tradicí.

V současnosti je Hluboká nad Vltavou rychle se rozvíjejícím městem, podporující místní podnikatelské aktivity se širokou nabídkou kulturních, sportovních, relaxačních a gastronomických příležitostí, se zázemím, které uspokojí každého návštěvníka - hotely, pensiony, kempy, chaty, ubytování v soukromí, 40 restaurací, letní plovárna s tobogánem, krytý bazén se saunou, moderní 3D kino, otevřené i kryté tenisové kurty, zimní stadion, baseballový areál, jízdárna, golfové hřiště, Adrenalinový park, Dětský areál, Adventure minigolf, fitness, hustá síť cyklotras v okolí a cyklostezka do Českých Budějovic, vodní doprava, pěší a naučné stezky, vodní lyžování, blízké letiště Hosín.

Obyvatelstvo (k 16. 4. 2015)

Počet obyvatel : 4.943 osob

Geografická poloha

Česká republika, Jihočeský kraj, na okraji českobudějovické kotliny, 10 km severně od Českých Budějovic
49º03´severní šířky, 14º26´ východní délky

Nadmořská výška

Kostel sv Jana Nepomuckého: 392 m n. m.
Podskalská louka: 371 m n.m.
Rezervoár užitkové vody v zámeckém parku: 450 m n.m.
Mezinárodní škola TIS: 450 m n.m.
Velké parkoviště: 378 m n.m.
Silnice v Podskalí: 374 m n.m.
Křesín: 380 m n.m.
Železniční stanice Zámostí: 440 m n.m.
Železniční stanice směr Plzeň: 380 m n.m.

Katastrální území

Počet: 10
Výměra: 9 111,9163 ha
Bavorovice, Hluboká nad Vltavou, Hroznějovice, Jaroslavice u Kostelce, Jeznice, Kostelec, Líšnice u Kostelce, Munice, Poněšice, Purkarec

Obory

- Stará obora – na levém břehu Vltavy, existovala již v r. 1480, výměra 1511 ha, chovaná zvěř – muflon, daněk, divoké prase
- Poněšická obora – na pravém břehu Vltavy založena 1853, výměra 1664 ha, chovaná zvěř - jelen

Instagram: @hlubokanadvltavou

Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram

Inspirujte se