Ferrata Hluboká

Adrenalin pro každého!

Vydejte se do malebného údolí Vltavy mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem. Na místě zvaném Karvanice se na levém břehu řeky vypínají přímo z vody strmé skalní stěny, podél kterých se vine zajištěná cesta pro bezpečné lezení, takzvaná ferrata. Tyto cesty mají původ v alpských oblastech a v posledních letech si získávají čím dál více příznivců. Abyste jí zdolali, nemusíte být žádný horolezec. Ferrata Hluboká má druhou nejlehčí obtížnost B a její 150 m dlouhý úsek v části A zvládnou i lezci začátečníci a rodiny s dětmi. K bezpečnému zdolání je nutný speciální úvazek s jistícími karabinami tzv. ferratový set a přilba. Toto vybavení si můžete půjčit ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká nad Vltavou.

Náročnější úsek čeká lezce v části B, kde se podíváte i do 8 metrových výšek a zdoláte 400 metrů cesty. Tento úsek má náročnost C/D, který už může dát zabrat, zejména v pár jeho úsecích, i zkušenějším sportovcům. Proto doporučujeme nepodcenit povinnou výbavu a 100 % rukavice s sebou.

Od června 2022 je na protějším břehu otevřena část C, která měří 170 metrů a značí se náročností B. I pro tuto ferratu platí stejné podmínky vybavení jako pro předcházející části. Výhodou této ferraty je možnost zastavení na nedalekém parkovišti, ale v nabídce zůstavá alternativa vyzkoušet všechny 3 ferraty. Pokud pojedete po vodě, od části C vám stačí popojet cca 900 metrů po proudu Vltavy a dostanete se k části B, následně k části A.

Pokud byste chtěli navštívit všechny ferraty po cyklotrase, doporučujeme využít přívoz v Purkarci a udělat si z Hluboké okruh se zastávkou na Karlově hrádku a následně v Purkarci na oběd.

Celkově má tak Ferrata Hluboká 720 metrů horizontálního lezení a desítky metrů vertikláního lezení, které je zde také obnoveno. Stává se tak nejdelší českou ferratou nad hladinou řeky.

Na Ferratu Hluboká se můžete vydat pěšky či na kole po cyklistické stezce Hluboká - Purkarec, nebo na lodi. U ferraty je přístavní molo, kde pohodlně zakotvíte motorový člun, nebo třeba paddleboard. Pokud hledáte vhodné plavidlo, prozkoumejte nabídku půjčoven na Stezce Vltavy.

Ferrata Hluboká:

Zajištěná cesta pro ferratové lezení nad hladinou Vltavy. Místo Ferraty Hluboká - část A & B se nachází na skalách v oblasti zvané Karvanice mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem. Ferrata je přístupná z cyklostezky po značené cestě, nebo přímo z vody díky molu, u kterého můžete zakotvit člun, nebo třeba paddleboard. Ferrata Hluboká - část C se nachází na trase Hluboká - Poněšice, tedy na pravém břehu řeky Vltavy.

Ke zdolání ferraty je nutný speciální jistící postroj tzv. ferratový set a helma, které si můžete zapůjčit ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká nad Vltavou. Doporučena je pevná obuv a ochranné rukavice.

Délka ferraty: 720 m

Část A - 150m - Obtížnost: B (dle rakouského značení cest)

Část B - 400m - Obtížnost: C/D (dle rakouského značení cest)

Část C - 170m - Obtížnost: B (dle rakouského značení cest)

vertikální lezecké cesty

Jak se dostat k ferratě:

Ferrata Hluboká (část A i B) se nachází na levém břehu Vltavy - 8 km od Hluboké nad Vltavou nebo 4 km z Purkarce. Do těchto obcí lze dojet autem.

Ferrata Hluboká - část C se nachází nedaleko parkoviště u silnice z Hluboké nad Vltavou směr Poněšice, cca po 7 km cesty.

Pěšky a na kole: Část A i B - po cyklostezce Vltavská/Eurovelo 7 (v místě ferraty je značení) 

Autem: K části A/B lze dojet nejblíže do Purkarce (4 km dále po cyklostezce), nebo z Hluboké 8 km. Část C je vzdálena 150 metrů od parkoviště s kapacitou cca 16 automobilů.

Po vodě: u ferraty je molo, kde je možné kotvit menší plavidla. Využijte nabídku půjčoven lodí. 

Poloha ferraty je vyznačená na mapy.cz

Ferrata je volně přístupná a podpořit ji můžete na místě platbou skrze QR kód.

Kde je půjčovna 

Pokud si potřebujete půjčit ferratové vybavení, můžete využít půjčovnu Sportovně relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou. Půjčovna se nachází vedle kurtů na plážový volejbal a baseballového hřiště. Půjčovna je 8,8 km od samotné ferraty!
Půjčovnu naleznete zde, odkaz přímo na mapy.cz

TIP od Sportovně relaxačního areálu:
Využijte pestré nabídky půjčovny sportovního vybavení a svůj výlet na ferratu si zpestřete zapůjčením koloběžek, elektrokol, motorové lodičky, paddleboardu. Rezervujte online s Vaším ferrata setem. 

Mapa 
Na mapě najdete umístění ferraty, půjčovnu vybavení a kam lze dojet autem. Mapa zde.

Časté dotazy a kontakt:

Mohu si vybavení rezervovat online?
Ano, půjčovna má svůj rezervační systém.

Platí se za vybavení záloha?
Záloha je 2000 Kč/ ferrata set.

Kolik stojí zapůjčení vybavení?
Kompletní ferrata set stojí 350 Kč / zápůjčka na den. 

Je možno si zapůjčit jen část vybavení?
Zapůjčit lze samostatně jakoukoliv část ferrata setu. Cena je dána ceníkem půjčovny. 

Kdy si mohu vybavení vyzvednout a kdy vrátit?
Vybavení je možno vyzvednout a vrátit v provozní době půjčovny (v hlavní sezoně od 10:00 do 19:00). 

Pro koho je ferrata vhodná a jakou má obtížnost?
Ferrata je vhodná pro aktivní děti od 6ti let. Záleží na fyzické kondici návštěvníka. Na ferratě jsou úseky, které jsou náročnější na ruce. Obtížnost cesty je “B”.

Adresa
Ferrata Hluboká
Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou 373 41

Instagram: @hlubokanadvltavou

Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram Instagram

Inspirujte se